Formula-pg116898293135

9 Replies
Lisastar9 - January 16

I have never formula feed but I do know it costs a lot. I am blessed I am able to br___tfeed,or I think I too would be broke. Approx. how much do you spend on formula per week. Just curious?

 

ash2 - January 16

Between 20-25 dollars.... depending on what brand. You could just go to the grocery store on the shelf and look though. Its different prices per state.

 

lexa - January 16

Yikes....$52. Only because we are on Alimentum. We were on soy which ran us around $25 week. That stuff is not cheap!

 

Shana B - January 16

Around $42 per week...wish I would have bf longer.

 

ashtynsmom - January 16

We used parents choice soy and it was around $15 a week.

 

krnj - January 16

My son's is about $5 for a quart. (Similac) We buy the case because it's cheapter that way.

 

krnj - January 16

cheaper lol

 

torbman - January 16

We use similac powder, Canadian about $20 a week.

 

Kara H. - January 16

I only average $10 per week. We use Sam's Club brand of Lipil. I save about $70 bucks a month buying it there. Max wasn't able to latch so we human milk fed for 2 months, but I will tell you my b___st pump rental was WAY more per month than what I spend on formula. Which I think is a real shame.

 

cae - January 16

We use Enfamil, I think it is about $24.59/can. We usually buy a can every 1 1/2 weeks. Not too expensive, that is only $4.00/week for food supply.

 

ADD A COMMENT:


You must log in to reply.

Are you New to the forum? Sign Up Here! Already a member? Please login below.

Forgot your password?
Need Help?
New to the forum?

Sign Up Here!


Already a member?
Please login below.





Forgot your password?
Need Help?