Formula Cost

4 Replies
jls - November 7

I use Similac Advance Ready to Feed formula. It costs me about $140 a month. Can someone tell me the cost difference for Similac Advance powder per month. My daughter drinks about 24 oz a day and we use a few extra oz. for her cereal. Thanks.

 

kimberly - November 7

I use Enfamil, but I think they are about the same price. I spend about $110 a month. That is for 2 cans per week. (small cans)

 

DDT - November 7

I use Similac powder and I'm in Canada so the pricing may be off a little if you're located in the US. I also make up 24oz a day for my 8 month old and a big can (1020g) lasts me about 1.5-2wks. That's $30 a can....so appro. $80 a month.

 

DDT - November 7

*Similac Advance

 

jls - November 7

Thanks. I'm just trying to figure out if the convenience is worth the extra cost. If it's only a 20-30 dollar difference then I could justify it, however, if it's a $60 difference, that's a lot!

 

ADD A COMMENT:


You must log in to reply.

Are you New to the forum? Sign Up Here! Already a member? Please login below.

Forgot your password?
Need Help?
New to the forum?

Sign Up Here!


Already a member?
Please login below.





Forgot your password?
Need Help?